Zakres usług

Zakres usług
Green Fashion Solar oferuje kompleksowe usługi dla instalacji fotowoltaicznych z zakresu mycia paneli oraz koszenia i pielęgnacji terenów farm fotowoltaicznych

Korzystamy ze specjalistycznego sprzętu dobieranego w zależności od lokalizacji, powierzchni i dostępności paneli.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych

Koszenie terenów farm fotowoltaicznych

Koszenie terenów farm fotowoltaicznych



Czy i dlaczego należy myć panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna co do zasady powinna generować oszczędności dla użytkownika i zapewnić zwrot z inwestycji na przestrzeni 6-8 lat. Stąd wszystkie czynniki wydłużające ten czas są bardzo niekorzystne. Najpoważniejszym z nich są zanieczyszczenia powietrza (m.in. smog) osiadające na panelach fotowoltaicznych i tym samym obniżające ich wydajność nawet o 15-30%.

Do zabrudzenia może się także przyczynić pył (np. z pobliskiej drogi), sadze, osady organiczne (rolnicze, ptasie odchody), liście lub pyłki roślin. Niestety brud, nawet z pomocą deszczu, sam się nie usuwa. Deszcz zmyje jedynie kurz i pył, tymczasem trwałe zanieczyszczenia pozostaną.

Warto więc zadbać o ich odpowiednie usunięcie. Tak jak dokonuje się regularnych przeglądów i konserwacji całej instalacji, podobnie należy regularnie myć panele fotowoltaiczne Przyczyni się to do sprawnego ich funkcjonowania i wydajności całej instalacji fotowoltaicznej.



Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto przeprowadzać regularnie, najlepiej dwa razy w roku:
  • wiosną - aby usunąć zanieczyszczenia po zimie,
  • pod koniec lata, aby zmyć z nich zanieczyszczenia powstałe po żniwach i na skutek pylenia traw.
Panele można myć częściej, aby na przykład usuwać na bieżąco duże zabrudzenia (takie jak ptasie odchody). Należy jednak przestrzegać zasady aby robić to wieczorem (kiedy panele już ostygną) lub wczesnym rankiem (kiedy jeszcze nie zdążą się rozgrzać).



Czym myć panele fotowoltaiczne?

Zakładając, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć użytkownikowi przez nawet 30 lat, warto przyjąć zasadę, że na środkach i narzędziach do czyszczenia nie powinno się oszczędzać. Jeżeli decydujemy się na samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, to powinniśmy zakupić profesjonalne środki czyszczące, najlepiej te, które są polecane przez instalatorów lub samych producentów. Można użyć również domowego sposobu, czyli roztworu wody z octem, którym delikatnie umyjemy panele.

Szczotka lub gąbka do mycia paneli fotowoltaicznych powinna być możliwie jak najbardziej miękka aby nie porysować powierzchni modułów. Na rynku dostępne są rozwiązania dedykowane instalacjom solarnym, np. szczotki z kijamy teleskopowymi o różnej długości, umożliwiające podłączenie lancy wodnej. Dzięki nim, możemy skutecznie wyczyścić panele zainstalowane na dużej wysokości, bez ryzyka upadku.



Mycie paneli fotowoltaicznych przez profesjonalne firmy.

O ile samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych (przy użyciu profesjonalnych środków i narzędzi) jest możliwe, to wielkopowierzchniowe instalacje, montowane często w odległych i trudno dostępnych miejscach wymagają zatrudnienia specjalistów, którzy profesjonalnie poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Ryzyko uszkodzenia takiej instalacji, a tym samym zmniejszenia jej efektywności jest zbyt duże, stąd oszczędzanie na takich pracach mija się z celem. Poza tym mycie wielkopowierzchniowych instalacji wiąże jest często z koniecznością koszenia dużych powierzchni porośniętych trawą, a to wymaga kolejnych inwestycji w profesjonalny sprzęt.



Jak i czym profesjonalne firmy myją panele fotowoltaiczne

To jaką techniką czyszczona jest instalacja fotowoltaiczna zależy od parametrów technicznych i lokalizacji samej farmy, możemy jednak wyodrębnić dwa podstawowe sposoby mycia paneli fotowoltaicznych:
  • system jonowo – kationowy – pozwala usunąć do 99,9 proc. zanieczyszczeń. Filtrowanie w tym systemie jest nieograniczone, natomiast częstotliwość wymiany złoża żywicowego zależy od twardości wody;
  • system odwróconej osmozy – mniej efektywny sposób mycia polegający na filtrowaniu wody przez filtr membranowy. Pozwala usunąć od 95 do 98 proc. zanieczyszczeń, a koszty eksploatacyjne są znacznie wyższe niż w przypadku systemu jonowo-kationowego.
Narzędzia używane przez profesjonalne firmy to filtry, szczotki (stałe lub obrotowe), wysięgniki (modułowe lub teleskopowe), a przy większych powierzchniach stosowane są specjalistyczne podnośniki czy nawet roboty czyszczące. Poza tym firmy zajmujące się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych, oprócz profesjonalnego sprzętu posiadają fachową wiedzę umożliwiającą dobranie odpowiedniej techniki mycia do specyfiki danej instalacji, bez ryzyka uszkodzenia paneli.



Jaki jest koszt mycia paneli fotowoltaicznych?

Koszt mycia profesjonalnej instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu zmiennych i zawsze powinien być przedmiotem indywidualnie przygotowanej oferty. Czynniki, które muszą być uwzględniowe w takiej wycenie to lokalizacja, dostępność i wysokość, na jakiej zamontowane są moduły, sposób i technika mycia a także usługi towarzyszące (takie jak koszenie i pielęgnacja terenu farmy). Koszty skorzystania z profesjonalnego czyszczenia modułów nie są jednak tak wysokie, jak można by przypuszczać. Szczególnie, że potencjalne straty wynikłe z nieumiejętnego czyszczenia instalacji mogą być nie współmiernie wysokie w porównaniu do wynagrodzenie profesjonalnej firmy czyszczącej.



Podsumowując, jakie są korzyści z czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Regularne mycie paneli niesie ze sobą korzyści w postaci:
  • przedłużenia żywotności paneli
  • wyeliminowania strat w pozyskiwaniu energii,
  • ułatwienia późniejszej konserwacji
  • zapobiegania uszkodzeniom powłoki paneli
  • zminimalizowania strat finansowych związanych z koniecznością usunięcia niewykrytyc w porę uszkodzeń instalacji.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o świadczonych przez nas usługach lub zapytać o naszą ofertę, zapraszamy do kontaktu!